Ashtanga je tradičná škola yogy. Je to komplexný systém yogy, vhodný pre každého od úplných začiatočníkov až po pokročilých, vrátane starších ľudí ale aj tých ktorí majú rôzne zdravotné obmedzenia – vďaka individuálnemu prístupu sa vieme venovať každému podľa potreby a cvičenie prispôsobiť presne na mieru.
Ashtanga je však systém yogy, ktorý je nazývaný aj Patanjaliho jogou. To znamená, že obshaju všetkých osem stupňov – yama, niyama, asana (fyziké cvičenie), pranayama, pratyahara, dharana, dhyana, samadhi.
Ideálne praktizujeme všetkých osem stupňov, nie vždy je to však možné a dostávame sa k nim veľmi pozvoľne, svojím tempom, postupne, pričom prvým krokom je pre väčšinu ľudí práve asana – fyzické cvičenie.
Keď teda hovoríme o fyzickom cvičení, ashtanga je systém yogy založený na dychu, pohybe – ich prepojení, a striedaní pozícií v definovaných sériách. Pozostáva zo štyroch sérií. Základ každej série sú pozdravy slnka, ktoré slúžia na zahriatie tela. Nasleduje otváracia sekvencia, pozície samotnej série a nakoniec zatváracia sekvencia, ktorá nás ukľudní a úplne na konci savasana.
Každý najprv začína prvou sériou – joga chikitsa, alebo jogova terapia, ktorá je predovšetkým určená k uzdravovaniu organizmu, detoxikácii kĺbov a orgánov, robí naše telo ohybnejším, posilňuje svalstvo a prináša celkovú rovnováhu. Po určitej dobe praxe prvej série, žiak postupne prechádza na druhú sériu atd.

Zaujalo vás to? Prídite sa dozvedieť viac a učiť sa:) Teším sa na vás!

Priebeh hodiny:
hodina začína krátkou vedenou meditáciou v sede, alebo ľahu, podľa zdravotným možností cvičiacého. Pri tomto druhu yogy ide o fixnú zostavu asán (pozícii), čo mnohí cvičiaci považujú za jej výhodu. Prvá séria obsahuje 42 asán zoradených v presnom poradí, takže cvičiaci sa poradie naučí a môže následne sústrediť pozornosť na zdokonaľovanie prevedenia pozíci a koordináciu pozornosti a dychu. Zostavenie každej hodiny je vždy individuálne a interaktívne v rukách lektora a to s uhľadom na stupeň pokročilosti cvičiacích na konkrétnej hodine.
Hodina končí v záverečnčeej relaxačnčj pozícii – shavasana.