Yoga pre zdravý chrbát je súbor špeciálnych cvikov, ktorými posilňujeme svaly trupu a vytvárame tak pevný korzet pre chrbticu. Pravidelným cvičením sa automaticky vylepší celkove držanie tela, pohyblivosť – mobilita chrbtice, flexibilita svalov a šliach. Odľahčí sa tým zaťaženie chrbtice a kĺbov. Cvičenie je vhodné pre každého, kto chce predísť bolestiam chrbtice, hľadá fyzické a psychické uvoľnenie a chce sa cítiť dobre vo svojom tele.
Cviky sú jednoduché ale veľmi učinné a vhodné pre každého. Keďže veľa ľudí dnes trpí sedavým a rýchlym spôsobom života, často si to odnesie práve chrbtica. Nielenže je nám oporou a podľa yogových tradícii dokonca nazývanou “životnou oporou”, chráni nervové spojenia a má vplyv aj na celkovú pohyblivosť – flexibilitu. Vďaka zdravej chrbtici cítime viac energie. Naučíme sa jej základne “desatoro životnej opory” a pomôžeme si opäť žiť a preciťovať svoj život flexibilnejšie.

Priebeh hodiny:
hodina začína krátkou vedenou meditáciou v sede, alebo ľahu, podľa zdravotným možností cvičiacého. Nasleduje rozvičením v základných jednoduchých zostavách na uvoľnenie napätia v chrbte, ramenách, šiji, natiahnutie chrbtového svalstva, či oblasti medzi lopatkami. Hlbokým dýchaním uvoľníme hrudnú oblasť a rozpohybujeme celé telo stuhnuté sedením, stresom a napätím. Uči sa správne dýchanie a jeho nesmierný zdravotný význam.
Hodina končí ralaxáciou v pozícii v ľahu – shavasane.